Kategorie
Podcast Receptury

Warka 32: Belgian blond (ale raczej szatynka wyjdzie)

Tradycji stało się zadość i mimo posylwestrowego (trudne słowo) zmęczenia podjąłem się wyzwania i po raz 3 z rzędu uwarzyłem piwo w pierwszym dniu roku. Tym razem według projektu ma to być belgian blond, ale wyjdzie raczej ciemniejsza. Może szatynka, a może po prostu ruda/wredna. Ja wiem, że piwo jest rodzaju męskiego, ale kiedy schodzi na takie osobiste sprawy, jak opis wyglądu, niezręcznie byłoby mi opisywać kolor włosów faceta. Jak widać po tym co wypisuję, noworoczne warzenie jest trudne. Generalnie w nowym roku, a właściwie „nazajutrz”, wszystko jest trudne. Zapraszam do posłuchania wyjątkowo „wczorajszego” podcastu. Nie chodzi o to, że jestem jakiś pijany, czy skacowany. Po prostu jestem niewyspany.

Jak zwykle frustrujący konkurs, który udowadnia mi, że pomimo ogromnego parcia na sławę i oferowania za nią konkretnych wartościowych przedmiotów, jestem skazany na samouwielbienie, co jednakowoż zupełnie zaspokaja moją próżność.

Pobierz mp3

Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami receptury, to można to śledzić w poniższym linku: https://beersmithrecipes.com/viewrecipe/2245397

Zachęcam do udostępniania, komentowania, lajkowania. Wszystkie moje receptury można obejrzeć w poprzednich wpisach tego bloga, a od niedawna zaczynam je gromadzić w tym miejscu: https://beersmithrecipes.com/listrecipes/173698

Kategorie
Podcast Receptury

Warka 26. Ponownie witek


Nie będę się silił na wypisywanie receptury. Powtórzyłem powszechnie znane, lubiane i wyczekiwane piwo. Znowu witbier i tu jest link do poprzedniej takiej warki. Z ciekawszych spraw związanych z tą warką wspomnieć muszę temperaturę fermentacji. Otóż przez 2-3 doby nie mogłem dojść do ładu z zamrażarką, więc nie miałem wkładów do styropianowego pudła. Było gorąco, więc temperatura w pomieszczeniu z fermentorem pewnie oscylowała wokół 24 stopni, a może nawet czasem przekraczała. A potem to już nie schładzałem, bo fermentacja już nie była taka gwałtowna. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Warzenie odbyło się 3 czerwca. Zapraszam również do posłuchania ględzenia nad kotłem. Kto wytrwa w słuchaniu, może wygrać piwo. Tym razem konkurs jest bardzo trudny, ponieważ wymaga wysłuchania odcinka nagranego mikrofonem, który stukał, obcierał się o ubranie itp.

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 25. Down porter


20 stycznia warzyłem porter na drożdżach dolnej fermentacji. Na razie nazywam go sobie down porter, ale nie jest to raczej docelowa nazwa. Tymczasem można sobie posłuchać ględzenia nad kociołkiem i tradycyjnie skorzystać z konkursu.

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 24. Pils


Relacja z warzenia piwa w stylu pils w browarze domowym 314wo.pl. Oprócz tego:
– perypetie wieśniaka z internetem
– Legia
– konkurs z atrakcyjną nagrodą

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 23. American Witbier


Nie ma co ściemniać. Opóźnienie w publikacji jest duże. Dwa dni temu ważyłem już kolejną warkę, więc ten odcinek nieco się zestarzał. Ale i tak warto posłuchać, bo jest konkurs z nagrodami.

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 22. Witbier


UWAGA! Konkurs z nagrodami.

Relacja z warzenia Witbiera. Oczywiście jak zwykle nie omieszkałem powiedzieć kilka zdań o Legii.

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 21. Belgian dark strong ale


Belgowie w garażu

Relacja z warzenia w domowym browarze piwa w stylu belgian dark strong ale. Zapowiada się na prawdę strong. Oprócz tego wtrąciłem więcej niż dwa zdania o Legii.

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 19. American stout


Kocioł warzelny

Relacja z warzenia amerykańskiego stoutu. Specyficzny klimat warzenia w samotności, trzaskania pokrywkami, szelestu rozpieczętowywania opakowań został zachowany. W odcinku raczę się również najnowszym produktem, czyli Leśnym Dziadem. Nie mogło zabraknąć kilku słów o Legii. No dobrze, trochę popłynąłem i było więcej niż kilka słów. Zapomniałem dodać najważniejszego: Pijcie dobre piwo.

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 18. Leśny dziad


Zaległy odcinek. Piwo, które tu warzyłem, właśnie dziś przelałem na cichą fermentację. Leśny dziad – piwo ze słodem wędzonym bukiem i pędami sosny. Zapraszam.

Pobierz mp3

Kategorie
Podcast

Radio 314wo.pl – Odcinek 17. Amerykańska pszenica


To już 17 odcinek podcastu. Robi się poważne przedsięwzięcie. Szkoda, że nikt tego nie słucha. Trochę się czuję, jak ten cieć z „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Pamiętacie? Siedział sobie na taborecie gdzieś na Powiślu, pod Mostem Poniatowskiego i lał wodę z węża, prosto do studzienki. Taki los. Niewielu jest koneserów, którzy potrafią docenić wkład i zaangażowanie.

Tymczasem w odcinku właściwie kompletna instrukcja warzenia piwa. Krok po kroku omówiłem wszystkie etapy. Tym samym powstał odcinek edukacyjny. „Amerykańska pszenica – nauczyciel. W związku z tym, ten odcinek jest dłuższy od pozostałych i jest naprawdę dla wytrwałych. Ale cóż, skoro jedynym wytrwałym na poprzednie odcinki jestem ja?

A na zdjęcie przedstawia coś, co nie ma bezpośrednio związku z tym odcinkiem. Można to nazwać fermentownią. W tym pomieszczeniu dzieje się ferment.

Pobierz mp3